Deski tarasowe jak układać
Podłoga tarasowa to idealne rozwiązanie, aby krok po kroku wykończyć swój balkon lub taras. Materiał i wzór desek, które wybierzesz, będzie zależał od Twoich potrzeb, ale proces układania ich w rzędzie pozostanie taki sam. Stosując się do naszych praktycznych porad dotyczących układania desek tarasowych, możesz bez większego wysiłku wykonać tę pracę w domu i cieszyć się swoją nową przestrzenią zewnętrzną przez lata.
Materiały, z których najczęściej wykonujemy tarasy
Deski kompozytowe wyglądem przypominają drewno, ale ich plastikowy skład sprawia, że są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są odporne na niskie temperatury, warunki atmosferyczne i wilgoć — ułatwia to utrzymanie ich w czystości i minimalizuje konieczność dodatkowej pielęgnacji. Dzięki temu mogą być stosowane w wielu miejscach: na tarasach, balkonach, werandach, wybrukowanych powierzchniach i stopniach wejściowych. Materiały kompozytowe nie gniją też z czasem tak jak drewno — nie ma więc potrzeby ich naprawy czy malowania przez wiele lat. Deski kompozytowe to przyszłość tarasów. Tarasy wykonane z desek kompozytowych będą przyciągać wzrok Twojej rodziny i przyjaciół, no i co najważniejsze przetrwają lata. Taras wykonany, przykładowo, z drewna sosnowego, niewątpliwie jest bardziej naturalnym i tańszym rozwiązaniem, niemniej jednak wkrótce po jego instalacji zaistnieje potrzeba wykonywania konserwacji. Drewno sosnowe jest miękkie i jeżeli nie mamy zacięcia do majsterkowania, to zdecydowanie trwalszym wyborem będzie wykonanie tarasu z desek kompozytowych.
Pierwszy etap instalacji tarasowych: wsporniki i legary
Jeżeli wykonujemy instalację tarasową, powinno się w pierwszej kolejności oddzielić płaszczyznę tarasu od podłoża. Zapewni to izolację termiczną, oddzieli podłoże od wilgoci i przedłuży trwałość konstrukcji. Właściwą warstwę desek tarasowych powinniśmy ułożyć na instalacji składającej się z legarów i wsporników. Wsporniki układamy prostopadle do legarów, dzięki czemu te będą trzymać odstępy i zapewnią stabilność całej konstrukcji. Wsporniki oczywiście, połączyć powinniśmy z legarami specjalnie do tego celu zaprojektowanymi uchwytami lub umiejętnie zamocowanymi wkrętami. Warstwę ożebrowania z legarów i wsporników układać powinniśmy na powierzchni wyrównanej, aczkolwiek niekoniecznie już utwardzonej. Pamiętajcie, aby odpowiednio wypoziomować konstrukcję legarów i wsporników legarów, to ten etap jest odpowiedzialny za to, w którą stronę spływać będzie woda z Waszego nowego tarasu. W zależności od wielkości tarasu szkielet legarów można ułożyć bezpośrednio na podłożu, na bloczkach fundamentowych albo betonowych słupach wpuszczonych w glebę.
Deski tarasowe jak układać ?
Po stworzeniu odpowiedniej konstrukcji, z legarów i wsporników, przychodzi czas na montaż desek. Istnieje kilka kluczowych kwestii, o których powinniśmy pamiętać, wykonując instalacje tarasowe:
- Deski tarasowe mocujemy do wsporników legarów ułożonych poprzecznie do legarów i w odpowiedniej od siebie odległości, umożliwiającej bezpieczne korzystanie z tarasu
- Deski tarasowe powinny być układane w odległości, nie mniejszej, niż 5 cm jedna, od drugiej, ponieważ ze względu na różnice temperatury otoczenia i jego wilgotności deski tarasowe będą pracować, czyli kurczyć się, lub rozszerzać w zależności od warunków otoczenia
- Jeżeli planujesz wykonanie instalacji elektrycznej lub odpływowej pod podłożem tarasowym, pamiętaj o tym, aby przeciągnąć przewody, przed położeniem właściwej warstwy desek tarasowych, odpowiednie zaplanowanie instalacji i ułożenie jej wcześniej, zdecydowanie oszczędzi Ci rozczarowań i późniejszych problemów z ewentualnym demontażem.
- Deski tarasowe możemy układać w różne wzory, zasadniczo układa się je niczym cegły, czyli na zakładkę, choć istnieje również, w zależności od wielkości instalacji i projektu, możliwość instalacji ich po prostu obok siebie lub na kształt tak zwanej „jodełki”