Drewniana podłoga a ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe przyczyni się do stworzenia komfortowego i zdrowego klimatu w Twoim domu. Systemy ogrzewania podłogowego dzielą się na dwa główne rodzaje: systemy wodne podłączane do sieci wodociągowej lub elektryczne ogrzewanie podłogowe. Oba mają swoje wady i zalety w zakresie użytkowania, instalacji i konserwacji. Ogrzewanie podłogowe pozwala na stworzenie w domu komfortowej i zdrowej atmosfery oraz na oszczędność miejsca, co jest szczególnie ważne w małych mieszkaniach. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, ogrzewanie podłogowe nie jest już projektem z odległej przyszłości i można je zamontować w każdym domu. Jego główne zalety to samowystarczalny sposób instalacji (z niezależną automatyczną regulacją klimatu), wysoki poziom komfortu, jaki daje przepływ wody, a także elastyczny układ systemu grzewczego.
Tradycyjne grzejniki ścienne ogrzewają tylko powietrze w swoim bezpośrednim sąsiedztwie, co powoduje, że ciepłe powietrze przemieszcza się w górę w kierunku sufitu. Systemy ogrzewania podłogowego zapewniają równomierne rozprowadzenie ciepła w całym pomieszczeniu. Dzięki temu temperatura jest najbardziej komfortowa tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to doskonały wybór do pomieszczeń w Twoim domu, w których spędzasz najwięcej czasu, takich jak salon czy pokój rodzinny. Panele i kable biegną pod podłogą, dzięki czemu warstwa ciepła jest równomiernie rozprowadzana i nie ma niewygodnych gorących lub zimnych punktów. Panele w stylu drewnianym mogą być zamontowane bezpośrednio pod istniejącymi podłogami z twardego drewna i pomogą wnieść więcej ciepła i piękna do tych już pięknych przestrzeni.
Jeśli Twój dom jest wyposażony w ogrzewanie podłogowe, dlaczego nie wytwarzać ciepła tuż u Twoich stóp poprzez instalację tradycyjnej drewnianej podłogi. Drewno może być zabarwione na dowolną ilość kolorów, aby dopasować się do istniejącego wystroju i oferuje wyjątkowy stosunek jakości do ceny. Czy na pewno można wykonać instalację ogrzewania podłogowego z każdym rodzajem podłogi drewnianej?

Ogrzewanie podłogowe a podłoga drewniana

Materiały drewniane często kojarzą się z elegancją i naturą, ale można je również wykorzystać w perspektywie wydajnych technologii domowych, takich jak ogrzewanie podłogowe. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni gatunek drewna na parkiet, ponieważ materiał ten musi przepuszczać ciepło do pomieszczenia.
Aby uniknąć nadmiernej wilgotności w pomieszczeniu w sezonie grzewczym, wskazane jest stosowanie podłóg drewnianych. W tym przypadku najlepiej zdecydować się na ogrzewanie podłogowe i podłogę drewnianą wykonaną z odpornych na wilgoć gatunków egzotycznych (takich jak merbau, doussie i jatoba) lub klasycznego dębu europejskiego. Można również zastosować drewno akacjowe lub sucupira, ale w tym przypadku należy zwrócić uwagę na utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu w okresie grzewczym. Jeśli pomieszczenie jest odpowiednio ogrzewane i ma wystarczającą wymianę powietrza, nie będzie problemów ze spadkiem wilgotności poniżej dopuszczalnego zakresu wartości (40-60%). Jeśli przez dłuższy czas nie wietrzy się pomieszczenia lub jeśli są w nim posadzki betonowe (które w ciągu dnia niewiele się nagrzewają, ale są znacznie chłodniejsze niż podłogi drewniane), należy zastosować dodatkowy nawilżacz, który podniesie temperaturę w pomieszczeniu przynajmniej do 20°C. Bez izolacji parkiet nagrzewa się znacznie lepiej niż podłogi betonowe i linoleum.

Rodzaje ogrzewania podłogowego do podłogi drewnianej

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo ciekawą alternatywą dla budowy i projektowania pomieszczeń mieszkalnych, w których ogrzewane są podłogi. Wszystko zależy bowiem od powierzchni ogrzewania podłogowego — jego powierzchni, a przede wszystkim od ilości wytworzonej energii grzewczej, co bezpośrednio wpływa na jego koszt. Do wyboru mamy zasadniczo dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: wodne oraz elektryczne.
Woda jest podgrzewana bezpośrednio w podgrzewaczu wody, który następnie przekazuje ciepło do betonowej płyty. Woda jest rozprowadzana rurami, które biegną pod podłogą, a następnie przez grzejniki lub konwektory przenosi się do domów. Ogrzewanie wodne może być połączone z systemem ogrzewania podłogowego na drewno. Ogrzewanie podłogowe wodne stanowi zdecydowanie bardziej bezpieczny wybór, ponieważ nawet najlepiej zabezpieczona instalacja ogrzewania podłogowego może ulec awarii w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń.

Kategoria: praca, remont