Klej do podłóg winylowych

Winylowe panele podłogowe są popularne wśród miłośników DIY (do it yourself – zrób to sam) renowatorów domu, ponieważ zapewniają one szybkie i proste zakończenie do różnych transformacji przestrzeni. Proces zazwyczaj zaczyna się od usunięcia istniejącej powierzchni, a następnie przygotowanie istniejącej powierzchni ściany. Konieczne jest, aby ocenić powierzchnię ściany i dokonać wszelkich niezbędnych napraw przed zastosowaniem podkładu, jeśli jest to konieczne. W zależności, od kształtu pomieszczenia i jego wymiarów, można wybrać z różnych wzorów paneli ściennych lub wybrać projekt, który pasuje do Twojego budżetu i osobowości najlepiej.

Instalacja podłogi to dobry sposób na poprawę wyglądu i komfortu Twojej kuchni. Niezależnie od tego, czy szukasz stylowego sposobu na ochronę podłogi przed rozlaniem, czy też unikalnej powierzchni do gier z dziećmi, przyklejany winyl jest doskonałym wyborem. A ponieważ oferujemy tak wiele różnych kolorów i wzorów, na pewno znajdziesz coś dla każdego gustu. Nasze podręczne wskazówki pomogą Ci od razu przystąpić do instalacji!

Przygotowanie pod klejenie

Przygotowanie podłogi do instalacji podłóg winylowych rozpoczyna się od wyczyszczenia przestrzeni pod klejenie. Usuń wszystkie grudki, brud i zanieczyszczenia z obszaru, który ma być pokryty nowiutką winylową podłogą. Wytrzyj cały kurz lub tłuszcz szmatką zwilżoną w wodzie z mydłem. Pamiętaj, aby nosić gumowe rękawice i okulary ochronne podczas używania środków czyszczących. Pozwól podłodze do całkowitego wyschnięcia przed rozpoczęciem ich instalacji. Po wysuszeniu powierzchni należy przystąpić do aplikacji kleju. Jeśli masz drewnianą podłogę, upewnij się, że jest ona stabilna i prawidłowo zainstalowana z gładką i równą powierzchnią. Jeśli masz betonową podłogę, najpierw usuń z niej kurz, brud i pozostałości po rozpuszczalnikach lub farbach. Upewnij się również, że jest ona sucha i twarda. Pamiętaj, że panele winylowe możesz montować na systemie ogrzewania podłogowego, jeśli jego temperatura nie przekracza 27ºC. Instalujesz podłogę winylową na płycie betonowej? Jeśli podłoga jest ogrzewana, należy upewnić się, że jej temperatura nie przekracza 27ºC i że podłoga winylowa jest zainstalowana na paroizolacji.

Montaż paneli klejonych

Instalacja podłogi samoprzylepnej to dobry projekt dla majsterkowiczów, jeśli masz cierpliwość. Najpierw trzeba przygotować powierzchnie, potem położyć panele, a na końcu połączyć je razem, ale będzie warto!

Podczas instalacji paneli winylowych na klej, najpierw wyznacz na podłodze linię kredą, tak aby mieć strefy podłogowe odpowiednio podzielone, nie można od razu posmarować klejem całej podłogi, ponieważ nie zdążymy jej poprawnie ułożyć przed wyschnięciem kleu. Zastosuj odpowiednią ilość kleju. Nakładanie kleju może też mieć miejsce bezpośrednio na samych płytach winylowych. Rozwiązanie to stanowić będzie dla osób mniej doświadczonych w majsterkowaniu i robotach remontowo-budowlanych rozwiązanie znacznie bardziej bezpieczne i mniej stresujące. Warto pamiętać, iż istnieją zasadniczo dwa rozwiązania klejowe dla paneli winylowych. Klej do podłóg winylowych może być używany „na mokro” lub „na sucho” Pierwsze opisane wyżej to klejenie „na mokro”, drugie uwzględnia metodę suchą. Metoda wiązania na mokro wymaga pozostawienia rozsmarowanego kleju do zaschnięcia na nieco dłuższy czasu, musimy jednak uważać na to, aby paneli podczas tego procesu nie przesuwać, gdyż zwyczajnie popsujemy efekt końcowy. Przy metodzie klejenia „na sucho”, pozostawiamy klej do zmiany koloru, do momentu, w którym nie przykleja się już do dłoni. Metoda sucha wymaga znacznie większego doświadczenia i precyzji w układaniu paneli, ponieważ po przyłożeniu praktycznie nie będziemy już mieli możliwości dokonania korekty.

Bardzo ważne jest odpowiednio szybkie po związaniu pozbycie się nadmiaru kleju. Używając wody z mydłem, jeszcze przed ostatecznym wiązaniem powinniśmy usunąć nadmiar kleju, aby pracę można było uznać za wykonaną poprawnie.

Kategoria: praca, remont