Schody z paneli podłogowych

Każdy wie, że schody są ważnym elementem każdego domu. Zwłaszcza jeśli ktoś ma dom parterowy. Bez nich nikt nie będzie w stanie dostać się na piętro. A przecież po to jest budowane, aby z niego korzystać. Dodatkowo warto dodać, że również na tarasy i balkony ludzie decydują się na montaż schodów. Jednak ludzie mają dylemat i zastanawiają się jaki jest najlepszy materiał na schody. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić schody z paneli podłogowych. Osoby, które jeszcze nie słyszały o takim sposobie, zdecydowanie powinny zapoznać się z tekstem. Być może będzie na tyle ciekawy, że sami zdecydują się na tego typu rozwiązanie. Naprawdę warto.

Schody z paneli podłogowych

Na pewno większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że taka podłoga, która pokryta jest panelami podłogowymi staje się z roku na rok coraz bardziej popularna. Szczególnie jeśli chodzi o nowoczesne wykończenia wnętrz. Dlaczego stały się popularne? Na pewno wpływ na to ma na pewno ich cena. Są one zdecydowanie tańsze od parkietu. Jednak nie tylko to zadecydowało o popularności. Na pewno powodem takiego wyboru jest to, iż parkiet wymaga odpowiedniej pielęgnacji. A jak wiadomo jest to dość czasochłonne zajęcie. Nie każdy lubi to robić. Przeważnie panele podłogowe daje się na schody wewnętrzne.

Dlaczego warto zatem zainwestować w panele? Na pewno pomogą wszystkim utrzymać znacznie lepszą spójność estetyczną pomiędzy parterem a piętrem. A to ważne, jeśli chcemy by wyglądało jak całość. Muszą się uzupełniać. Dodatkowo panele poprawiają komfort korzystania z nich oraz mają wpływa na akustykę pomieszczeń.

Bardzo dużo osób nie zwraca uwagi na korytarze, dlatego nic z nimi nie robią. Jednak to jest oczywiście błąd. Wszystko dlatego, że zarówno korytarze jak i schody bardzo dużo mówią o domownikach. Jest to punkt przez który przechodzi się do innych pomieszczeń, dlatego liczy się w tym przypadku pierwsze wrażenie. Schody często nadają charakter pomieszczeniom. Dlatego od razu warto wspomnieć, że schody powinny być funkcjonalne, estetyczne i bardzo bezpieczne, szczególnie dla dzieci.

Zadajmy sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie wyłożyć schody panelami podłogowymi samodzielnie czy trzeba raczej zatrudnić fachowców. To w sumie zależy. Jeśli ktoś wie jak to zrobić, to jak najbardziej można zrobić to samodzielnie. Natomiast jeśli ktoś nie wie jak się za to zabrać warto skorzystać z pomocy fachowców. Jednak trzeba zaznaczyć, że to w ogóle nie jest skomplikowanym procesem. Jeśli ktoś ma zestaw podstawowych narzędzi, które przy montażu będą potrzebne to można zacząć robić to samodzielnie. Pytanie gdzie kupimy panele podłogowe? Otóż w każdym sklepie meblowym lub w sklepie internet-owym, gdzie z pewnością jest znacznie większy wybór, zwłaszcza jeśli chodzi o dekor, format oraz klasę ścieralności. Jakie są kroki zrobienia takich schodów? Są one:

  1. Na początku trzeba obłożyć podstopnie. Chodzi tutaj przede wszystkim o przygotowanie klocków dystansowych. Jednak ważne jest to, aby pamiętać, że ich szerokość musi odpowiadać szerokości paneli.
  2. Następnie trzeba do krawędzi wcześniej przygotowanych podstopni przytwierdzić podstawę z aluminium.
  3. Teraz należy rozprowadzić klej po powierzchni stopnia i profilu.
  4. Kolejnym krokiem jest położenie na nie wymierzony i przycięty panel. W tym przypadku ważne jest to, aby wpust w panelu znajdował się naprzeciwko krawędzi podstawy z aluminium.
  5. Ostatnim krokiem jest oczywiście umieszczenie wpustu profilu. Jednak przed tym należy umieścić w nim uszczelkę i wprowadzić klej. Jak już to zrobimy to zostaje mocowanie profilu do podstawy z aluminium.

Jak widać montaż nie jest trudny. Jeśli jednak ktoś jeszcze ma wątpliwości to zawsze może skorzystać z instrukcji jakie są umieszczane w internecie. Ważne, aby robić krok po kroku co pokazują, a na pewno się uda.